وبلاگ

چگونه کارتریج خشک شده را تعمیر کنیم؟ | علائم + راهکارهای پیشگیری

چگونه کارتریج خشک شده را تعمیر کنیم؟

خشک شدن جوهر پرینتر یکی از رایج‌ترین مسائل در استفاده از انواع دستگاه‌های چاپگر است. گاهی اوقات افراد به دلیل عدم آگاهی به محض خشک شدن جوهر، فوراً برای تعویض آن اقدام می‌کنند؛ اما باید بدانید این موضوع باید آخرین گزینه برای شما باشد!

در ادامه این مطلب تمام موارد لازم مانند نشانه‌های خشک شدن جوهر پرینتر، دلایل آن، نحوه تعمیر و همچنین روش‌های جلوگیری از خشک شدن کارتریج را برایتان شرح می‌دهیم.

3 علائم خشک شدن جوهر پرینتر

اگر شک دارید جوهر پرینتر شما خشک شده است یا خیر، به تمام نشانه‌ها و علائم زیر توجه کنید.

1.     ایجاد خطوط سفید روی برگه

در صورتی که جوهر چاپگر شما خشک شده باشد، عملیات چاپ را به درستی انجام و روی کاغذ انتقال نمی‌دهد. بنابراین اگر خطوط سفید افقی و یا حتی نقاط سفیدی روی برگه دیدید، بدانید جوهر پرینترتان خشک شده است.

2.     عدم اجرای دستور پرینت

دومین نشانه خشک شدن جوهر پرینتر، عدم انجام فرمان چاپ است. در بسیاری از مواقع دستگاه پرینتر دستور چاپ شما را اجرا نمی‌کند و یکی از دلایل اصلی آن خشک شدن جوهر است نه خراب شدن دستگاه! بنابراین اگر در این شرایط از صحت دستگاهتان مطمئن هستید، حتماً نگاهی به کارتریج آن بیندازید.

از علائم خشک شدن جوهر کارتریج عدم اجرای دستور پرینت است

3. کیفیت پایین برگه چاپ شده

در صورتی که جوهر دستگاه چاپ خشک شده باشد، برگه یا سند موردنظر شما را با کیفیت بسیار پایین چاپ می‌کند. بنابراین بهتر است تا حد ممکن از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کنید. در بخش زیر دلایل اصلی این اتفاق را برایتان توضیح می‌دهیم. 

زمانی که  جوهر دستگاه خشک می‌شود کیفیت چاپ افت می‌کند

6 دلیل اصلی خشک شدن جوهر کارتریج

به نظرتان چرا جوهر کارتریج خشک می‌ شود؟ به طور کلی 5 دلیل اصلی برای خشک شدن جوهر پرینتر شما وجود دارد که بهتر است حتماً آن‌ها را بشناسید.

1.     ذخیره‌سازی نامناسب

اگر کارتریج‌ها را به درستی ذخیره نکنید، خیلی سریع خشک می‌شوند. این اتفاق در صورتی می‌‌افتد که شما کارتریج را در موقعیت مستقیم ذخیره کنید؛ با این کار جوهر در بالای کارتریج قرار می‌گیرد و چاپ‌های بی‌کیفیت ایجاد می‌کند.

از عوامل اصلی خشک شدن جوهر کارتریج ذخیره سازی نامناسب است

2.     گرفتگی هد چاپ

اگر هد چاپ به درستی تمیز نشده باشد، جوهر کارتریج شما خشک می‌شود. خیلی از پرینترهای جدید به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهند؛ اما در چاپگرهای قدیمی باید به صورت دستی این کار را انجام دهید.

 گرفتگی هد چاپ به دلیل درست تمیز نکردن کارتریج

3.     چاپ نکردن مداوم و مرتب

اگر مدت زیادی از دستگاه پرینتر خود استفاده نکرده باشید، به احتمال زیاد جوهر آن خشک شده است. بنابراین در صورتی که کارتریج شما چند هفته یا چند ماه کار نکرده باشد، باید جوهر آن را امتحان کنید.  

چاپ نکردن مداوم باعث خشک شدن کارتریج می‌شود

4.     قرار گرفتن در معرض نور خورشید

اگر کارتریج شما مستقیماً زیر نور خورشید باشد، احتمال خشک شدن جوهر آن بسیار زیاد است. به طور کلی رطوبت و گرما جوهر را تبخیر و خیلی زودتر از موعد آن را خشک می‌کند.

5.     گذشتن تاریخ انقضای کارتریج

کارتریج‌های جوهر تاریخ انقضا دارند؛ به همین دلیل باید به تاریخ آن‌ها حتماً توجه کنید. در صورتی که این دستگاه مدت‌ زیادی در انبار نگه‌داری شده یا خیلی وقت است که آن را دارید، باید توجه کنید که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد.

گذشتن تاریخ انقضای کارتریج از دلالیل خشک شدن چوهر چاپ می‌باسد

6.     شارژ مجدد کارتریج به صورت دستی

اگر در حین پر کردن دستی کارتریج‌های جوهر مصرف شده، هوا به آن وارد شود به احتمال زیاد جوهر خشک و سر نازل دستگاه نیز مسدود می‌شود.

یکی از علت های خشک شدن جوهر چاپ پر کردن کارتیج به صورت دستی است

با رعایت این موارد جوهر پرینتر شما تا مدت‌های زیادی باقی می‌ماند و کارتان را راه‌ می‌اندازد. اما با این وجود باید بدانید در خیلی از موارد باز هم جوهر چاپگر خشک می‌شود. در چنین شرایطی چه راه‌حلی به ذهنتان می‌رسد؟ در ادامه مقاله راهکارهای این مشکل را برایتان توضیح می‌دهیم.

چگونه کارتریج خشک شده را تعمیر کنیم؟

اگر تمام موارد زیر را رعایت کنید دیگر در چنین موقعیتی قرار نمی‌گیرید. اما در صورتی که با چنین مشکلی روبه‌رو شدید، از راه های جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج استفاده کنید.

1.     تمیز کردن هد چاپ به صورت خودکار

در ابتدا شما باید هد چاپ را تمیز کنید و این کار در بسیاری از دستگاه‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود. برای این کار شما باید در ابتدا ببینید دستگاه پرینترتان این قابلیت را دارد یا خیر. سپس حتما دفترچه راهنما را مطالعه و بر اساس آن 4_5 بار دستگاه را تمیز کنید.

تمیز کردن هد چاپ به صورت خودکار از خشک شدن کارتریج جلوگیری می‌کند

2.     تمیز کردن دستگاه به صورت دستی

برای این کار در ابتدا سر چاپ را با پنبه یا پارچه کمی مرطوب تمیز کنید. علاوه بر این حتماً قسمت‌های خشک شده را پاک کنید تا پوسته جوهر به طور کامل جدا شود. حواستان باشد برای این کار تنها از آب ولرم استفاده کنید نه از مواد پاک‌کننده! پس از این کار نیز دوباره کارتریج را در پرینتر نصب و آن را امتحان کنید.

روش تمیز کردن دستگاه کارتریج به صورت دستی

3.     قرار دادن کارتریج در آب گرم

برای تعمیر کارتریج به این روش باید مراحل زیر را طی کنید.

  1. کارتریج را در ابتدا در یک کیسه ضد آب بگذارید و آن را مهروموم کنید.
  2. یک کاسه را با آب تقریباً 60 درجه سانتی‌گراد پر کنید و کارتریج را در آن قرار دهید.
  3. پس از 5 دقیقه کارتریج را از آب خارج و آن را با چاپ یک صفحه انتخاب کنید.
کارتریج را در آب گرم قرار دهید برای تعمیر خشک شدن جوهر چاپ

4.     تعویض کارتریج

گاهی اوقات هیچ‌کدام از روش‌های بالا جواب نمی‌دهد و تنها راه چاره شما تعویض کارتریج است؛ البته نوع باکیفیت آن! اگر دنبال دستگاه بسیار باکیفیتی برای این کار می‌گردید، الو پرینتر را در اولویت خود قرار دهید؛ زیرا تمام دستگاه‌ها را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیارتان قرار می‌دهد.

تعویض کارتریج با کمک الو پرینتر برای تعمیر جوهر چاپ

5 نکته ضروری برای جلوگیری از خشک شدن جوهر پرینتر

راهکارهایی وجود دارد که از خشک شدن جوهر پرینتر جلوگیری می‌کند؛ بنابراین قبل از آنکه دیر شود با رعایت موارد زیر از کارتریج خود مراقبت کنید.

1.     استفاده از دستگاه پرینتر

باید بدانید جوهر باقی مانده در نازل‌ها خشک می‌شود و آن‌ را مسدود می‌کند؛ به همین دلیل سعی کنید حداقل هفته‌ای یک بار با آن برگه‌ای را چاپ کنید.با این کار جوهر در نازل‌ها جریان می‌یابد و از ماندن و خشک کردن آن جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این حواستان باشد اگر هر هفته تنها چاپ سیاه و سفید انجام می‌دهید، احتمالاً کارتریج رنگی شما خشک می‌شود؛ بنابراین از هر دو آن‌ها استفاده کنید.

استفاده مرتب از دستگاه پرینتر برای جلوگیری از خشک شدن کارتریج

2.     ذخیره درست کارتریج‌ها

با ذخیره‌سازی مناسب شما تا حد زیادی می‌توانید از خشک شدن جوهر پرینتر جلوگیری کنید. البته حواستان باشد این کار را به شیوه و در جای درست انجام دهید؛ برای این کار شما باید حتماً کارتریج‌ها را در حالت عمودی ذخیره کنید. اگر آن را به حالت وارونه یا به پهلو قرار دهید، جوهر آن به سمت یک طرف می‌رود و در زمان چاپ مشکل ایجاد می‌کند.

 ذخیره‌سازی مناسب از خشک شدن جوهر پرینتر جلوگیری می‌کند

3.     مهروموم نگه داشتن کارتریج

شما باید حتماً کارتریج را به شکل مهروموم شده نگه دارید؛ زیرا باز نگه داشتن آن‌ها باعث خشک شدن جوهر داخل آن می‌شود. بنابراین تنها زمانی که به کارتریج نیاز دارید، آن را باز کنید.

اگر کارتریجتان نیز مهروموم درستی ندارد، یک ظرف پلاستیکی در بسته را بردارید و آن را طوری درون ظرف قرار دهید که نازل روبه‌بالا باشد. سپس یک پارچه مرطوب را در کنار کارتریج بگذارید، در ظرف را نیز ببندید و آن را در جایی خنک و تاریک قرار دهید.

 مهروموم نگه داشتن کارتریج برای پیشگیری از خشک شدن جوهر چاپ

4.     قرار دادن چاپگر در دمای معمولی

گاهی اوقات به دلیل قرار دادن دستگاه پرینتر در دمای نامناسب، جوهر آن خشک می‌شود؛ بنابراین هرگز آن را زیر نور خورشید، کنار بخاری یا حتی زیر کولر نگذارید.

قرار دادن چاپگر در دمای معمولی باعث خودداری از خشک شدن جوهر چاپ می‌شود

5.     استفاده از کارتریج‌های باکیفیت

شما باید حتماً از کارتریج باکیفیت استفاده کنید؛ بنابراین حواستان باشد از مراکز معتبر آن را بخرید. علاوه بر این قبل از خرید به اندازه کافی آن را بررسی کنید و نظرات افراد را نیز بخوانید؛ زیرا کارتریج‌های بی‌کیفیت خیلی زود جوهر را خشک می‌کنند.

یکی از بهترین مراکز و فروشگاه‌های معتبر در این زمینه الو پرینتر است. تیم ما بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت را به مشتریان خود ارائه و محصول موردنظر را در سریع‌ترین زمان ممکن برای شما ارسال می‌کند؛ بنابراین می‌توانید با خیالی بسیار راحت انواع کارتریج‌ها را از ما خریداری کنید.

مشاوران ما نیز همیشه آماده خدمت‌رسانی به شما هستند؛ پس اگر سؤال یا نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید با کارشناسان ما مشورت کنید و بهترین کارتریج مناسب برای خود را بشناسید.

نکات پایانی در مورد تعمیر کارتریج خشک شده

در این مقاله شما با تمام راهنمایی‌ها و نکات لازم در مورد خشک شدن جوهر پرینتر و راه‌حل تعمیر آن را یاد گرفتید. در انتها باید بدانید به طور کلی جوهر چاپگرها پس از مدتی به دلایل متفاوتی خشک می‌شوند؛ اما شما با رعایت نکات بالا تا حد زیادی این اتفاق را به تعویق می‌اندازید.

از طرفی توصیه می‌کنیم هرگز کارتریج باز شده را بیشتر از 1 ماه ذخیره نکنید؛ زیرا تاریخ انقضای آن می‌گذرد. در زمان خرید کارتریج جدید نیز مطمئن شوید که با دستگاه پرینترتان همخوانی داشته باشد.

تمام سؤالاتتان را در این زمینه می‌توانید با کمک کارشناسان ما رفع و مناسب‌ترین کارتریج یا پرینتر را برای خود تهیه کنید؛ بنابراین برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

تجربیات خود را نیز در قسمت نظرات برایمان بنویسید و این مقاله کاربردی و مفید را برای تمام افرادی که با دستگاه پرینتر سروکار دارند نیز بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *