وبلاگ

نکات حساس نگهداری از کارتریج: با این نکات به کارتریج‌تان عمر نوح بدهید!

نکات حساس نگهداری از کارتریج

کارتریج‌ها عمر نوح ندارند! اما رعایت چند نکته ساده اما ضروری می‌تواند عمر آن ها را تا چندین برابر افزایش دهد. با توجه به گران قیمت بودن این قطعه، هر عقل سلیمی می‌خواهد از مراقبت درست از آن مطمئن شود و هر کارتریج را تا قطره آخر مصرف کند. اما جالب است بدانید که بسیاری از افراد با رعایت نکردن همین چند نکته ساده، باعث می‌شوند که کارتریجشان خیلی زودتر از موعد نیاز به تعویض داشته باشد.

نکته مراقبتی که در عمر و کیفیت کارتریج معجزه می‌کنند!

چاپخانه‌هایی که این نکات را در مورد نگهداری کارتریج پرینتر رعایت می‌کنند، کیفیت بسیار بیشتری را در چاپ تجربه می‌کنند؛ و بعلاوه، در هزینه‌های خرید کارتریج به شدت صرفه جویی می‌کنند.

1.    قبل از خرید و نصب: 3 نکته حیاتی که قبل از خرید و نصب باید رعایت کنید.

یک شروع خوب، در واقع خودش نصف مسیر است! برای داشتن یک کارتریج بادوام، باید از شروع کار و از قبل از خرید و نصب نکات حیاتی را بدانید و رعایت کنید.  

1.    از هر فروشگاهی خرید نکنید.  (به 2 دلیل مهم!)

اطمینان از اصل بودن و کیفیت کارتریج و همچنین تضمین آسیب ندیدن آن در هنگام باربری و ارسال، فقط با انتخاب یک فروشگاه معتبر مسیر می‌شود. در صورتی که کارتریج خریداری شده اصل نباشد یا در حین باربری آسیب ببیند، سرمایه شما به هدر خواهد رفت. استفاده از کارتریج‌های تقلبی یا آسیب دیده، کیفیت چاپ را به شدت پایین می‌آورد.

با دانستن این موضوع که کیفیت کار مشتریان عزیزمان به کیفیت کارتریج بستگی دارد، ما در الو پرینتر اساس کار خود را بر ارائه باکیفیت‌ترین کارتریج‌ها و ارسال ایمن و مطمئن آن‌ها قرار داده‌ایم. تمام تلاش خود را می‌کنیم تا اطمینان شما را خدشه دار نکنیم و کیفیتی بسیار بهتر از آنچه انتظارش را داشته‌اید را به شما ارائه دهیم.

تا اینجای کار از سمت ما تضمین شده است؛ اما در مرحله نصب نوبت به شما می‌رسد. با رعایت نکات نگهداری کارتریج پرینتر که در تیتر بعد می‌گوییم، به شکل اصولی و صحیح این قطعه را نصب کنید.

 از هر فروشگاهی کارتریج تهیه نکنید

2.    رعایت‌های قبل از نصب کارتریج جوهر افشان را انجام دهید!

اگر کارتریج شما از نوع لیزری است، این قسمت را رد کنید و نکات قبل از نصب کارتریج لیزری را بخوانید.

 • گیره کارتریج و زبانه پلاستیکی (در مدل‌های قدیمی‌تر کارتریج موجود است) را بررسی کنید. آیا این دو قسمت به خوبی محکم شده‌اند؟
 • ممکن است ابتدا لازم باشد یک تکه نوار پلاستیکی را که گیره و سوراخ هواکش را می‌پوشاند، جدا کنید.
 • کارتریج جوهر افشان را به آرامی تکان دهید تا جوهر در آن پر شود. (یا در عوض، به آرامی با کارتریج جوهر افشان چند با به یک سطح سخت مثل میز ضربه بزنید.)
 • تراشه طلایی روی کارتریج جوهرافشان را بررسی کنید. این قطعه الکتریکی که معمولاً در کناره کارتریج وجود دارد، اطلاعات مربوط به سطح جوهر فعلی را نشان می‌دهد. اگر به طور تصادفی این قطعه را لمس کردید یا متوجه وجود گردوغبار بر روی آن شدید، با یک پارچه نرم و بدون پرز آن را تمیز کنید.
 • در نهایت، تراشه تماس طلایی روی کارتریج جوهر را بررسی کنید. معمولاً در کنار کارتریج وجود دارد. دستگاه چاپ اطلاعات مربوط به سطوح جوهر فعلی را از این قطعه الکتریکی جمع آوری می‌کند. اگر به طور تصادفی تراشه طلا را لمس کردید یا متوجه گردوغبار، ناخالصی یا خراشیدگی روی آن شدید، از یک پارچه بدون پرز برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
نکات رعایتی قبل از نصب کارتریج جوهر افشان

3.    قبل از نصب کارتریج لیزری این 4 نکته را رعایت کنید!

 • هیچ‌وقت قبل از زمان نصب کارتریج لیزری آن را از بسته بندی بیرون نیاورید.
 • وقتی که زمان نصب فرا می‌رسد و کارتریج را برمی‌دارید، آن را فقط در حالت افقی نگه دارید.
 • کارتریج را به آرامی و با دقت از طرفی به طرف دیگر تکان دهید تا تونر آن به طور مساوی در تمام جهت پخش شود.
 • تراشه‌هایی که در تصویر زیر با حرف A نشان داده شده‌اند را لمس نکنید.
اقدامات قبل از نصب کارتریج لیزری

هنگام تکان دادن کارتریج یا برداشتن اتصالات پلاستیکی آن، یک پارچه پهن کنید. (مگر این که دلتان بخواهد جوهر کارتریج یک اثر هنری را بر روی لباستان ایجاد کند!)
نکات حساس هنگام نصب: این 2 اشتباه را نکنید!

انواع و مدل‌های مختلف کارتریج هر کدام فرایندهای خاص خود را برای نصب دارند. پس دفترچه راهنمای هر کارتریج بهترین معلم برای آموزش نصب آن است! البته آپارات و پرینتر هم پر هستند از ویدئوهای آموزشی نصب کارتریج که می‌توانند کمک دست شما باشند.

برای این که در هنگام نصب به کارتریج آسیب نزنید، نکات زیر را ملکه ذهن خود کنید:

1.    فشار ندهید!

 • کارتریج باید به راحتی وارد محفظه شود. برای نگهداری کارتریج پرینتر به نحو صحیح، هرگز سعی نکنید آن را با فشار وارد کنید! عاقبتِ فشار وارد کردن به کارتریج، چیزی به‌جز آسیب زدن به کارتریج یا از جا درآمدن هد پرینتر (که آن هم قطعه‌ای گران قیمت است) نیست!
کارتریج را با فشار وارد محفظه نکنید

2.    دکمه خاموش را فراموش نکنید!

 • حتماً قبل از  درآوردن یا نصب کردن کارتریج، پرینتر را خاموش کنید. فشار دادن دکمه خاموشِ پرینتر باعث می‌شود که چاپگر شما وارد موقعیت آماده باش شود و در برابر خشک شدن از خود محافظت کند!
قبل از درآوردن یا نصب کردن کارتریج، پرینتر را خاموش کنید

هنگام انبارداری: انبار کردن کارتریج اصول خود را دارد!

یک اشتباه رایج که چاپخانه‌ها مرتکب می‌شوند، عدم خرید کارتریج عمده است. اگر به طور مکرر از پرینتر استفاده دارید، حتماً از قبل کارتریج عمده بخرید و آن‌ها را انبار کنید تا به هنگام نیاز، کسب و کارتان معطل نماند. پیشنهاد می‌کنیم حتماً قسمت فروش ویژه را در محصولات ما چک کنید تا از کارتریج‌های حراج و تخفیفات ویژه غافل نمانید!

اما زمانی که کارتریج‌های اضافی به صورت عمده می‌خرید، باید روش نگهداری از آن‌ها در انبار را نیز بلد باشید:

چطور کارتریج را انبار کنیم؟

با استفاده از این روش نگهداری کارتریج در انبار، عمر کارتریج می‌تواند دو برابر شود:

 • کارتریج‌های اضافی را در بسته بندی پلمب شده‌شان نگه دارید و فقط زمان نصب آن‌ها را باز کنید. اگر زودتر از موعد آن‌ها را باز کنید، ممکن است جوهرشان خشک شود.
 • کارتریج‌های جوهر افشان را در حالت عمودی با نازل روبه‌بالا نگهداری کنید. اگر کارتریج‌ها در انبار کج شوند، ممکن است جوهرشان به یک طرف جابه‌جا شود و بر روی کیفیت چاپ اثر بگذارد.
 • آیا می‌خواهید یک کارتریج که جوهر آن نیمه استفاده شده است را نگه دارید؟ حتماً نازل آن را با پلی اتیلن بپوشانید تا هوا داخل آن نرود. از آنجایی که کار از محکم کاری عیب نمی‌کند، دور پوشش پلی اتیلن نوار چسب بزنید.
 • کارتریج‌های جوهرافشان عمر نوح ندارند! به تاریخ انقضای آن‌ها توجه کنید و تا قبل از زمان انقضا آن‌ها را استفاده کنید.
طریقه انبار کردن کارتریج برای عمر بیشتر آن

کارتریج را کجا انبار کنیم؟

فقط رعایت نکات نگهداری کارتریج مهم نیست؛ بلکه انبار کردن این قطعه در جای درست نیز اهمیت اساسی دارد. کارتریج‌های جوهر افشان باید در یک مکان تاریک انبار شوند. هرگز آن‌ها را در ماشین رها نکنید یا در جایی که در معرض گرا یا سرمای شدید باشند قرار ندهید. در غیر این صورت، کیفیت چاپ پایین خواهد آمد.

بهترین مکان برای انبار کردن کارتریج

کارتریج‌های باز شده را چطور انبار کنیم؟

گفتیم که نباید قبل از نصب کارتریج مهروموم آن را باز کرد. اما اگر قبل از دانستن این موضوع کارتریج را باز کرده‌اید، آن را به شکل زیر انبار کنید:

 • نازل کارتریج را روبه‌بالا درون یک ظرف پلاستیک مهروموم شده قرار دهید.
 • یک پارچه تمیز و مرطوب را کنار کارتریج در ظرف پلاستیکی بگذارید.
 • ظرف را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید. هر چند وقت یک بار پارچه درون ظرف را چک کنید و از هنوز مرطوب بودن آن اطمینان حاصل کنید.
روش نگهداری کارتریج باز شده

هنگام استفاده: 6 نکته ضروری برای استفاده درست از کارتریج!

کارتریج می‌تواند حتی تا یک سال هم دوام داشته باشد؛ به شرط آن که اهمیت رعایت این 6 نکته را در نگهداری از کارتریج دست کم نگیرید:

1.    کارتریج را بدون استفاده نگذارید!

استفاده مکرر کلید سلامت کارتریج است! حداقل 1 الی 2 صفحه در هر هفته چاپ کنید تا جوهر جریان داشته باشد. اگر کارتریج جوهرافشان برای مدت طولانی خاموش بماند، ممکن است جوهر خشک شود و نازل‌ها مسدود شوند.

از کارتریج به طور مرتب استفاده کنید

2.    به کارتریجتان گرسنگی ندهید!

 • هیچ‌کس گرسنگی را دوست ندارد؛ حتی کارتریج‌ها! هرگاه که جوهر یا تونر کارتریج روبه‌اتمام است، مجدداً آن را پر کنید.
 • اگر استفاده زیادی از پرینتر دارید، یک برنامه تغذیه (پر کردن جوهر یا پودر) برای آن بچینید و طبق برنامه پیش بروید تا در لحظه نیاز با کارتریج خالی روبرو نشوید.
 • حتی کارتریج‌ها هم غذای مورد علاقه دارند! اگر یک جوهر از برندی خاص را پیدا کردید که کارتریجتان با آن سازگار است و به خوبی جواب می‌دهد، به همان برند وفادار بمانید. کارتریج‌های مختلف ممکن است سازگاری متفاوتی با جوهرهای گوناگون داشته باشند 
جوهر یا تونر کارتریج را پر کنید.

3.    سریع کارتریج را بیرون نکشید!

وقتی کامپیوترتان اولین هشدار مبنی بر خالی بودن کارتریج را ارسال می‌کند، بلافاصله آن را بیرون نکشید. به احتمال زیاد هنوز هم حداقل 30% از جوهر در کارتریج باقی مانده است. بنابراین، آنقدر به چاپ ادامه دهید تا متوجه وجود خط تار در چاپ شوید.

به سرعت کارتریج را از محفظه بیرون نیاورید

4.    کارتریج تمام رنگ‌ها را داشته باشید!

اگر کارتریج شما سیستم چند رنگ دارد، همیشه مجموعه کاملی از کارتریج‌های جوهر را در پرینتر جوهر افشانتان داشته باشید. (حتی اگر از تمام رنگ‌ها استفاده نمی‌کنید!) زیرا وجود فضای باز در هد پرینتر ممکن است باعث وارد شدن هوا به آن و خشک شدن کارتریج‌ها شود.

 برای نگهداری بهتر کارتریج تمام رنگ‌ها را داشته باشید

5.    نگذارید کارتریج‌ها کثیف بمانند!

مثل همه ما، کارتریج‌ها هم تمیزی را دوست دارند! با رعایت این 3 نکته در نگهداری از کارتریج، این قطعه هرگز در اثر انباشته شدن جوهر یا رسوبات و آلودگی خراب نخواهد شد:

 • با یک حوله نرم و ایزوپروپیل الکل، جوهرهای ته مانده در پشت یا کناره‌های کارتریج پرینتر را پاک کنید.
 • با استفاده از یک گوش پاک کن نم دار، هد پرینتر را تمیز کنید. به جای آب شیر، از آب مقطر یا آب تصفیه استفاده کنید تا از رسوبات معدنی جلوگیری شود.
 • بعد از تمیز کردن کارتریج، ابتدا اجازه دهید آب و الکل بر روی آن خشک شود و سپس آن را دوباره نصب کنید.
نکات لازم برای تمیز نگهداشتن کارتریج

6.    کارتریج‌های جوهری را مرطوب کنید.

اگر کارتریج جوهری دارید، یک راه عالی برای جلوگیری از خشک شدن آن مرطوب کردن کارتریج است. زیبایی این روش آنجایی مشخص می‌شود که دیگر نیاز نیست برای اطمینان حاصل کردن از خشک نبودن کارتریج، هر هفته پرینت‌های امتحانی بگیرید و جوهر حرام کنید! برای مرطوب کردن کارتریج‌ها و جلوگیری از گرفتگی و خشک شدن آن‌ها، کافی است این چند مرحله ساده را دنبال کنید:

 1. دستکش یکبار مصرف بپوشید و کارتریج را از پرینتر خارج کنید.
 2. سطح بالایی هر کارتریج را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید.
 3. قبل از قرار دادن مجدد کارتریج درون چاپگر، رطوبت اضافی را با استفاده از یک پارچه خشک بدون پرز پاک کنید.
طریقه مرطوب نگهداشتن کارتریج جوهری

نکته مهم و پایانی در نگهداری کارتریج پرینتر!

عدم رعایت طریقه نگهداری از کارتریج می‌تواند بهایی بسیار گران‌تر از قیمت خود این قطعه داشته باشد؛ زیرا ممکن است به قیمت آسیب دیدن هد پرینتر یا از عدم تحویل به موقع سفارش مشتری تمام شود. پیشنهاد می‌کنیم همین حالا لینک این صفحه را برای کارکنان یا همکاران خود بفرستید تا آن‌ها نیز با آگاهی از این موارد، در کاهش هزینه‌های کسب و کار شما کمک کنند.

امیدواریم که این مطلب به افزایش آگاهی شما در مورد نحوه نگهداری از پرینتر کمک کرده باشد. اگر به دنبال کارتریج یا پرینترهای باکیفیت و مرغوب هستید که یک عمر دوام داشته باشند، سری به صفحه محصولات ما بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *