پرینتر, وبلاگ

پرینتر لیزری سیاه و سفید

پرینتر لیزری سیاه و سفید یکی از پر کاربردترین پرینترها هستند که در مدارس و دانشگاهها خانه و حتی مراکز خدمات چاب پرینت هستند این پرینتر ها به صورتی تمامی اداره جات را تحت تصرف خود دراورده اند و میتوان گفت بعد از کامپیوتر ها ، پرینتر ها بیشترین مصارف را در اداره جات دارند امروز ما دی این مقاله سعی بر این داریم تا شما عزیزان را با پرینتر ها و انواع آنها بیشتر آشنا کنیم.

همراه ما باشید

نحوه کار پرینتر سیاه و سفید:

همانند دستگاه فتوکپی عمل میکنند و از همین رو سرعت بالاتری دارند چاپگرها ی لیزری سیاه و سفید برای چاپ صفحات متنی در تعداد بالا مناسب هستند.به خصوص که دارای دقت بالایی هستند . از ویژگی های آن قیمت پایین برای هر صفحه چاپ است که در کل باعث کاهش هزینه تعویض و یا شارژ کارتریج میشود در کل این پرینتر بهترین انتخاب برای محیط اداری بزرگ است.

چگونگی عملکرد چاپگر لیزری سیاه و سفید :

وقتی چیزی را چاپ می کنید کامپیوتر یک جریان عظیم از داده های الکترونیکی را به چاپگر لیزری ارسال میکند یک مدار الکترونیکی در چاپگر وجود دارد که به معنی کامل این داده ها را میفهمد و می داند که روی کاغذ به چه شکل ظاهر شود این مدار یک اسکن لیزری را بر سطح درام در داخل چاپگر به عقب و جلو میکشد تا یک  الگوی الکتریسته ای ساکن ایجاد کند الکتریسته ساکن نوعی پودر به نام تونر را جذب میکند و در انتهانیز درست همانطور که یک دستگاه فتو کپی عمل می کند.

پرینتر لیزری سیاه و سفید

نحوه کار پرینتر لیزری سیاه و سفید

راهنمای انتخاب پرینتر لیزری سیاه و سفید :

سرعت چاپ پرینتر:

معمولا بیشتر ادارات به پرینتری احتیاج دارند که متن و اسناد زیادی را چاپ کند . در نتیجه سرعت آن بسیار مهم است اما اگر یک پرینتر برای مصرف خانگی نیاز دارید دنبال دستگاهی با pmmبالا نباشید.

رزولوشن چاپ پرینتر :

اگر پرینتر را برای انجام کار گرافیکی و نمودار شرکت میخواهید پس رزولوشن یا همان dpi را باید مد نظر قرار دهید.

کیفیت چاپ پرینتر :

در صورتی که قصد چاپ عکس دارید دنبال پرینتری باشید که کیفیت چاپ بالایی دارد .

هزینه های جانبی پرینتر :

هزینه هایی که در دراز مدت صدف پرینتر می شود باید مورد توجه قرار گیرد هزینه هایی مانند تونر جوهر و کاغذ

در دسترس بودن کارتریج:

به این معنی که فروشگاهی که از آن پرینتر را خریداری میکنید همیشه کارتریجی که نیاز دارید را موجود داشته باشد

آشنایی با قطعات پرینتر لیزری و کار کرد آن :

فوم رولر تونر foam

این غلتک (فوم رول) دارای چندین لایه و سطح متفاوت می باشد تا از هماهنگی آن با درام کاملا اطمینان حاصل شود. در صورت بروز مشکلی در درام، این لایه ها از هدر رفتن هرگونه شارژ الکتریکی جلوگیری می کنند. اگر از فوم رول مرغوب استفاده شود، سطح آن را از آسیب در برابر هرگونه ماده شیمیایی خشنی که با آن تماس می یابد حفظ می کند. فوم رول های با کیفیت همچنین باید از یک میله فولادی برای کمک به انتقال ولتاژ در درون کارتریج استفاده کنند. در زیر یک تصویر شماتیک را از یکی از فوم رول های رنگی پرینترهای لیزری مشاهده می کنید.

فن fan

استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی یکی از عواملی است که میتواند کیفیت قطعات چاپ شده را تا 60 درصد بالا ببرد.

نوار انکودر encoder strip

انکودر پلاستیک شفاف نازکی است که دارای خطوط سیاه ریز روی آن است، انکودر نام دو قطعه در پرینتر است، نوار انکودر که کالسکه چاپ ( کریج و هد ) از یک سنسور نوری برای خواندن سرعت و موقعیت هد در چاپگر استفاده می کند. بدون آن یا در صورت خرابی سنسور یا انکودر، در هنگام روشن بودن چاپگر ، در هنگام جابجایی هد پرینتر، معمولاً کریج یا هد به یک طرف می چسبید و گیر بکس پرینتر صدا میدهد. انکودر خورشیدی که ارتفاع کریج و هد توسط آن اندازه گیری میشود و بدون آن یا در صورت خرابی سنسور یا انکودر، در هنگام روشن بودن چاپگر ارتفاع تنظیم نخواد شد و پرینتر ارور میدهد.

پاور power supply

power supply یا منبع تغذیه دستگاهی است که از آن به عنوان منبع انرژی الکتریکی استفاده می شود که خروجی آن برای تغذیه و راه اندازی مدارات الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. منابع تغذیه دارای ویژگی هایی هستند که نیاز بار اعمالی (یعنی همان وسیله ای که توسط منبع تغذیه، تغذیه می شود) را تامین می کند.

لامپ حرارتی

لامپ حرارتی پرینتر یا فیوزینگ یکی از قطعات پرینتر  است و نقشی حیاتی در فرآیند چاپ ایفا می ‎کند. فیوزینگ همان جایی است که در آن تونر ذوب و فشرده می ‎شود و سپس به کمک گرما بر روی کاغذ قرار می ‎گیرد.

فیوزینگ معمولا به صورت یک واحد متحرک و قابل جایگزینی بوده و شامل قطعاتی است که باید هر چند وقت یکبار تعویض شوند.

بوش پرس فیوزینگ fusing bosh press

شفت پرس در فیوزینگ پرینتر های لیزری برای گردش راحت تر و ساییدگی کمتر در دو طرف جایی که به بدنه فیوزینگ یا پرینتر متصل است از پلاستیک یا لاستیک و یا سرامیک هایی استفاده میکند که به نام بوش پرس یا بوشینگ پرس شناخته میشود. در پرینتر های قوی تر و صنعتی به علت ساییدگی و سرعت زیاد این قطعه ها با بلبرینگ جایگزین شده اند اما همچنان در تولید پرینترهای اداری و خانگی از سرامیک و پلاستیک های سخت استفاده میکنند که این قطعه پس از مدتی ساییده شده و فرم اولیه خود را از دست میدهد ممکن است در گردش پرس مشکل ایجاد کند و فشار وارده به کاغذ را از حد مناسب کمتر کند در این صورت کیفیت چاپ پایین آمده و یا چاپ روی کاغذ ثابت نمیماند.

آداپتور adapter

آداپتور یک منبع تغذیه است که می تواند ولتاژ بالا را جهت استفاده دستگاه‌های حساس الکترونیکی کاهش دهد. جریان و ولتاژ دارای گونه‌های مختلفی از جمله جریان متناوب AC، مستقیم DC، چرخشی و….است .  آداپتورها معمولا جریان و ولتاژ برق متناوب AC و چرخه‌ای را به ولتاژ خطی پایدار مستقیم DC تبدیل می‌کنند.

پیکاپ کاغذکش pickup roller

پیکاپ نام دیگر کاغذ کش پرینتر است . کاغذ کش پرینتر قطعه ای بسیار مهم در دستگاه پرینتر به حساب می آید چرا که در ایتدای شروع فعالیت دستگاه این قطعه باید برگه را به طور صحیح به داخل دستگاه هدایت کرده و همین برگه را پس از چاپ به خارج از دستگاه هدایت کند . تا زمانی که این قطعه فعالیت خود را به خوبی انجام ندهد ، برگه به صورت صحیح داخل دستگاه هدایت نمیشود و در واقع دستگاه شما بی استفاده باقی میماند . خرابی های کاغذ کش پرینتر معمولا سطحی است و با کمی تاثیر گذاشتن بر روی آن مشکل قابل رفع است . بیشترین مواردی که سبب از کار افتادگی کاغذکش یا خرابی آن میشود گرد و غبار و عدم نظافت دستگاه است که در دراز مدت سبب کند شدن و اختلال در کار دستگاه می شود .

پد کاغذکش separation pad

پد کاغذ کش قطعه ای از سیستم کاغذ کش میباشد که در پرینتر ها ، اسکنر ها و دستگاه های کپی که قابلیت تغذیه خودکار کاغذ را دارند استفاده میشود و از تغذیه همزمان بیش از ۱ کاغذ جلوگیری میکند.

غلطک فشار pressure roller

قطعه ای است که در فیوزر پرینتر کاغذ را به سمت هیتر ( گرم کننده ) فشار میدهد تا پودر به خوبی روی کاغذ بچسبد. در هنگام چاپ با پرینتر های خانگی و اداری ( غیر صنعتی ) به علت تک گیربکسه بودن پرینتر ها این قطعه از هنگام کشیده شدن کاغذ به داخل پرینتر و تا آخرین لحظه خروج از آن در حال چرخش و در تماس با هیتر است.

لیزر اسکنر laser scanner
لیزر اسکنر سنسوری است که در یک سطح دو بعدی بوسیله ارسال و دریافت نور موانع را تشخیص داده و اندازه گیری میکند.
دی سی کنترلر dc controller

اصلی ترین قسمت پرینتر است که تمام فرامین را کنترل و ولتاژدهی می کند و یک ورودی برق شهری دارد .

فیلم فیوزینگ fusing film

لوله ای است تو خالی که از مواد مختلف تشکیل شده و در پرینترهای لیزری وظیفه انتقال حرارت از چینی هیتر را به کاغذ بر عهده دارد.فیلم فیوزینگ ها به صورت لوله ی بسیار نازک تو خالی ساخته شده اند تا هیتر های جدید ( پایه پلاستیکی شامل سنسور حرارتی و چینی گرم کننده ) داخل آن قرار بگیرند و بتوانند به راحتی به چرخش در آیند و پودر تونر را به خوبی روی کاغذ بچسبانند. برای روانکاری چرخش فیلم به دور هیتر در برخی از مدل های سرعت پایین از گریس های نسوز مخصوصی استفاده شده و در برخی مدل های سرعت بالا باید از روغن های نسوز مخصوص استفاده شود اگر این موارد در هنگام تعویض فیلم رعایت نشود فیلم یا هیتر به زودی خراب خواهند شد و هزینه سنگینی را ایجاد میکنند.

حافظه ram

رم ، حافظه تعبیه شده در پرینتر است. این حافظه با حافظه کامپیوتر متفاوت است . حافظه پرینتر یک عامل مهم در اجتناب از خطا و چاپ اسناد بطور صحیح است و سرعت و کیفیت چاپ را افزایش می دهد.

مادربرد mainboard

هر سيستم مکانيکي که داراي الکتروموتور و کليدهاي قطع و وصل مي باشد، نيازمند يک کنترل کننده و به عبارت ديگر فرمان دهنده مي باشد که این امر ، از طریق قطعه مادربرد به انجام میرسد .

درام تونر drum

درام تونر نقش انتقال دهنده ی تصویر از پرینتر لیزری به روی کاغذ برای تولید چاپ نهایی را دارد که این قطعه در دستگاه های کپی هم وجود دارد.تفاوت درام در دستگاه های کپی و پرینتر نحوه ی انتقال تصاویر به درام است. بر اساس نوع کارایی دستگاه کپی و پرینتر لیزری درام را برای ایجاد تصویر واضح و شفاف تر انتخاب میکنند.درام از جنس سلنیوم و یا مواد دارای حساسیت نسبت به نور پوشیده شده است که این مواد هاوی الکتریسیته هستند. دستگاه کپی و یا پرینتر نور یا لیزری را که بر روی شکل تابانده و در حافظه خود ذخیره کرده است را پس از آن بر روی لایه بیرونی درام میتابد.

کریج carriage

کریج قطعه ایست که تنظیم نبودن ارتفاع آن میتواند  باعث پاشش نامنظم و حاشیه دار در متن و عکس شود . اکر ارتفاع کریج زیاد باشد میتواند پاشش را کاملا منحرف کند و چاپ روی مدیا را از بین ببرد و اگر خیلی نزدیک به مدیا باشد میتواند باعث خرابی هد و از بین بردن کیفیت چاپ شود . برای تنظیم ارتفاع کریج برد باید به مدیایی که در دستگاه چاپ بنر از آن استفاده میکنید توجه کنید یعنی ارتفاع کریج با مدیا رابطه مستقیم دارد و تنظیم آن بصورت میانگین حدود 2 سانت است.

سینی کاغذ tray

قطعه ای است که پس از پایان تایپ  دستگاه ، کاغذ را روی ان قرار میدهد.

هیتر fusing heater

یکی از مهم ترین قطعات دستگاه کپی هیتر یا فیوزینگ هیتر آن به شمار می رود. گرمای موجود در کاغذ خارج شده از دستگاه کپی به علت وجود هیتر می باشد  نحوه ی عملکرد هیتر به این صورت است که درام با توجه به این که اندازه دقیق تونر مورد نیاز برای هر تصویر را در خود دارد آن را بر روی کاغذ می ریزد، در مرحله ی بعدی به وسیله ی فیوزینگ حرارت دیده و پخته شده و باعث حک شدن تصاویر یا متون بر روی کاغذ می شود ، در آخر کاغذ به وسیله غلطک خروجی خارج می شود .

فرمتر formatter

سیستم فرمتر در پرینتر لیزری داده های چاپ را از رایانه دریافت و سازماندهی کرده و بر این اساس آن را به یک تصویر تبدیل می کند و در آخر آن را به سیستم کنترل موتور منتقل می کند. این قطعه اصلی و مرکزی که پردازش قسمت های چاپگر به عهده آن است وظیفه ی آن مانند  CPU در کامپیوتر است .اگر مشکلی در برد فرمتر وجود داشته باشد ، به طور خودکار کل سیستم را دچار مشکل می کند و در عین حال ، شناسایی آن کار ساده ای نیست.فرمتر یک مدار چاپی است که در چاپگر لیزر نصب شده است. وظیفه اصلی این قطعه در چاپگر لیزری این است که داده ها را از رایانه به سیستم کنترل موتور چاپگر منتقل کند.

تونر 

پودری خاص با فشردگی و غلظت زیاد است که کار چاپ به روی کاغذ را به عهده دارد و به وسیله فیلم فیوزینگ به روی کاغذ پخته میشود

مخزن تونر و مخزن ضایعات

در کارتریج لیزری بدنه آن از دو قسمت تشکیل میشود که قسمت اصلی آن تغذیه کننده پودر و دیگری مخزن پودر ضایعات یا سوخته

همزن

داخل مخزن اصلی قطعه ای به نام همزن وجود دارد که باعث پخش شدن تونر به صورت یکنواخت داخل مخزن میشود

شاتر درام 

شاتر درام قطعه ای است که از تونر،درمقابل ضربه و همچنین درمقابل نور ،درهنگامی که کارتریج در خارج از دستگاه قرار دارد محافظت میکند. این قطعه در جلوی درام قرارگرفته و هنگامی که داخل پرینتر میشود ازجلوی آن کنار میرود.

وایپر بلید 

این قطعه از متصل شدن یک قطعه فلزی و یک قطعه لاستیکی تشکیل شده است که وظیفه آن تمیز کردن تونر های باقی مانده برروی درام است . وایپر بلید از حساسیت زیادی برخوردار است و در صورت اسیب دیدن کیفیت چاپ را پایین میاورد .

همچنین قطعات دیگری همچو بوش های سرمگنت ، چرخ دنده ، فنر و درب محافظ درام وجود دارند که در چاپ از اهمیت کمتری برخوردارند و درصد خرابی پایین تری دارند .

پرینتر لیزری سیاه و سفید

درام پرینتر لیزری سیاه و سفید

کارتریج پرینتر لیزری سیاه و سفید چیست

بسیاری از افراد تازه وارد در بازار دستگاه‌های اداری، برداشتی از کارتریج نداشته و می‌خواهند بدانند معنی کلمه کارتریج چیست؟ اگر بخواهیم به صورت گرامری cartridge را برای شما معنی کنیم، باید بگوئیم cartridge در زبان انگلیسی معنای برابر با استوانه و یا فشنگ دارد. معنایی به نسبت نزدیک، به کاربردی که در پرینتر دارد.

حالا که با معنی کلمه cartridge چیست آشنا شدید، باید در مورد کاربرد کارتریج در پرینتر بدانید. جوهر یا تونری که، عکس‌ها و اسناد را برای شما چاپ می‌کند در کارتریج نگهداری می‌شود. به عبارت دیگر کارتریج منبع نگهداری تونر یا جوهر پرینتر شما است. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، برحسب پرینتری که انتخاب می‌کنید کارتریج‌ها نیز به دو دسته لیزری و جوهری تقسیم می‌شوند.
افراد آماتور در زمینه استفاده از پرینتر، اغلب اوقات تفاوتی بین کارتریج و جوهر یا تونر درون آن قائل نیستند و به اشتباه گمان می‌کنند که این خود کارتریج است که پروسه چاپ را انجام می‌دهد نه ماده درون آن. شما باید بدانید که این تونر یا جوهر درون کارتریج است که، عمل چاپ را انجام می‌دهد.

قطعات کارتریج لیزری

  • درام کارتریج
  • مگنت کارتریج
  • بلید و دکتر بلید کارتریج
  • فوم رول کارتریج
  • چیپست کارتریج

درام :

قطعه ی استوانه ای ابی رنگ یا سبز رنگ که در قسمت مخزن ضایعات نصب شده و با تابش نور لیزر باردار میشود سپس تونر را از سطح درام به خود جذب میکند، بعد از هربار گردش توسط بلید پاک شده و مجددا برای جذب تونر آماده میشود . درصورت خرابی چاپ به صورت کمرنگ انجام شده و یا نقطه هایی به تعداد 4 عدد به فواصل منظم دیده میشوند.

مگنت:

میله ای استوانه ای با خاصیت آهنربایی است که در مخزن اصلی نصب می شود و تونر را جذب میکند .هنگام چاپ پودر از سطح درام منتقل میشود در صورت خرابی این قطعه چاپ انجام شده بسیار کمرنگ است و یا باعث ایجاد لک های سیاه روی کاغذ میشود

دکتر بلید :

وظیفه این قطعه یکسان نگه داشتن تونر بر روی سطح مگنت است که درصورت خرابی آن شاهد کم رنگی و یا پررنگی چاپ و ایجاد خطوط عمودی روی چاپ میشود.

بلید :

این قطعه زیر درام و درمخزن ضایعات قرارداردو وظیفه آن پاک کردن و تمیز کردن سطح درام به هنگام چرخش است . درصورت خرابی این قطعه ، تونر از سطح درام پاک نمیشود و چاپ به صورت سیاه و کثیف انجام میگیرد و یا خطوطی از بالا تا پایین صفحه چاپ میشود.

فوم رولر :

قطعه ای استوانه ای شکل است از جنس اسفنج و فلز که باعث شارژ اولیه سطح درام میشود و در صورت خرابی ، چاپ به طور کامل سیاه شده و با تکرار مواجه میگردد.

چیپست :

تراشه ای که تعداد برگ پرینت شده و باقیمانده در کارتریج را نشان میدهد.

کارتریج چگونه کار می کند؟

تا به اینجا کارتریج را به دو دسته جوهری و لیزری تقسیم کردیم، حال به پاسخ پرسش کارتریج چگونه کار می‌کند می‌پردازیم. کارتریج جوهری یا جوهرافشان، فرایند چاپ را به وسیله ترکیب جوهر‌‌های مشکی و رنگی و سوزن‌های نازلی که روی هد پرینتر قرار دارند انجام می‌دهد.
در این پرینتر‌ها کارتریج از طریق سوزن نازل، به صورت قطرات بسیار ریز روی کاغذ می‌آید و به صورت پاششی عمل می‌کند و در واقع سیستم چاپ ترمال یا پیزو است. در سیستم ترمال جوهر ایجاد شده روی صفحه بر اثر حرارت ایجاد می‌شود، مانند کارکرد پرینترهای اچ پی.
سیستم پیزو حرارتی نیست و جوهر ایجاد شده در این سیستم الکتریکی یا لرزشی است، مانند کارکرد پرینتر‌های اپسون. در پرینترهای لیزری کارتریج مغناطیسی کار می‌کند. پس از اینکه درام کارتریج به وسیله لیزر باردار شد و تونر را جذب کرد، کاغذ با رد شدن از روی درام در حال چرخش، تونر داغ شده را به خود جذب کرده و طی یک سری عملیات مکانیکی عمل چاپ صورت می‌گیرد.

ما در این مقاله از وبلاگ الوپرینتر به شما توضیح دادیم که پرینتر لیزری سیاه و سفید چیست و چگونه کار میکند امیدواریم که مورد استفاده قرار بگیرد

شما عزیزان میتوانید از فروشگاه اینترنتی ما دیدن کنید و از بروز ترین پرینتر های موجود در بازار اطلاعات کسب کنید

کافیست تا اینجا کلیک کنید

با تشکر از همراهی شما عزیزان فروشگاه اینترنتی الوپرینتر

f.s.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *